Декларування
Як швидко і без помилок подати е-декларацію за 2021 рік?
Подання е-декларацій за 2021 рік призупинено на період дії воєнного стану. Національне агентство з питань запобігання корупції повідомляє, що на розгляді в парламенті перебуває законопроект про відновлення електронного декларування (https://t.me/NAZK_gov_ua/1886), який може бути ухвалений найближчим часом.
Зареєструватися та пройти новий онлайн-курс «Декларуйся – 2022 (https://bit.ly/3D0ojpZ)», який доступний на навчальній платформі Study.NAZK. (https://study.nazk.gov.ua/).Цей курс допоможе нагадати та систематизувати алгоритм дій під час заповнення і подання декларації. Це допоможе правильно заповнити декларацію, повно та коректно відобразити відомості, як того вимагає закон.
З трьох модулів курсу дізнаємося:
кому та коли подавати декларацію;
де шукати інформацію для її заповнення;
як правильно заповнювати розділи;
додаткові інструменти фінансового контролю;
яка відповідальність передбачена за порушення законодавства у сфері фінансового контролю.
Який формат навчання передбачає цей курс?
Відеолекції, скрінкасти, тестові завдання, які доступні в будь-який час.
Як зареєструватися?
Кроки:
1. Зареєструватися на навчальній платформі Study.NAZK. (https://study.nazk.gov.ua/)
2. Зареєструватися на курс (https://study.nazk.gov.ua/course.../deklarujsya-pravilno/) і пройти його
3. Скласти тест і отримати сертифікат.
Із роз'ясненнями про декларування в умовах воєнного стану можна ознайомитися тут (https://wiki.nazk.gov.ua/.../roz-yasnennya-dlya.../).
Докладніше про курс (https://nazk.gov.ua/.../nazk-zapustylo-novyj-onlajn-kurs.../)
Про інші онлайн-курси з антикорупції та доброчесності більше тут:
1.https://t.me/NAZK_gov_ua/1779.
2. https://courses.prometheus.org.ua/.../course-v1.../about
З 1 січня 2022 року розпочався черговий етап подання щорічних декларацій за 2021 рік особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Звертаємо вашу увагу, що згідно з підпунктом «б» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі – Закон) депутати місцевих рад є суб’єктами декларування та зобов’язані щорічно до 1 квітня подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі – декларація) за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції (далі – НАЗК), шляхом заповнення на офіційному вебсайті НАЗК з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі-Реєстр декларацій), за посиланням https://public.nazk.gov.ua/.
Вхід до системи Реєстру декларацій здійснюється за допомогою КЕП (кваліфікованого електронного підпису). Перед початком роботи з Реєстром вам необхідно завчасно перевірити актуальність адреси своєї електронної поштової скриньки та чинність КЕП, переконатися в наявності всієї необхідної інформації для заповнення декларації.
Положення частини 2 статті 45 Закону також зобов’язують:1) депутатів місцевих рад, які припиняють діяльність, пов’язану з виконанням функцій місцевого самоврядування, подавати декларацію за період, не охоплений раніше поданими деклараціями; 2) депутатів місцевих рад, які припинили діяльність, пов’язану з виконанням функцій місцевого самоврядування, подавати декларацію наступного року після припинення діяльності, за минулий рік.
Статтею 52 Закону визначені додаткові заходи здійснення фінансового контролю, що покладають на депутатів місцевих рад обов’язок у десятиденний строк письмово повідомляти НАЗК, у встановленому ним порядку, про: 1) відкриття депутатом або членом його сім’ї валютного рахунка в установі банку-нерезидента, із зазначенням номера рахунка і місцезнаходження банку-нерезидента; 2) суттєвої зміни у майновому стані депутата, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року.
Важливо: з 1 грудня 2021 року набула чинності оновлена форма декларації, яка враховує зміни в адміністративно-територіальному устрої, тепер потрібно декларувати адреси відповідно до актуальних назв районів та зазначати назви територіальних громад.
Що потрібно знати про нові адресні блоки?
У зв’язку з появою нового адміністративно-територіального устрою при переносі даних із чернетки вам потрібно буде оновити інформацію про адресив розділах: 2.1 «Інформація про суб’єкта декларування»; 2.2 «Інформація про членів сім’ї суб’єкта декларування»; 3 «Об’єкти нерухомості»; 4 «Об’єкти незавершеного будівництва»; 13 «Фінансові зобов’язання». Інформацію про адреси в цих розділах декларації варто вказувати почергово щодо кожного поля: починаючи з поштового індексу рухатись праворуч та заповнити інформацію про область, район в області, територіальну громаду, тип та назву населеного пункту й далі за переліком.
Що потрібно знати, щоб подати інформацію про закордонний паспорт у декларації?
Якщо у вас та/або у члена вашої сім’ї є закордонний паспорт будь-якого зразка або інший документ, за яким особу можна ідентифікувати за кордоном – у цьому блоці полів варто обрати позначку «Дані наявні» та заповнити відповідну інформацію. У декларації, у блоці полів «Інформація для ідентифікації за межами України», зазначаються відомості про варіанти написання латиницею прізвища, імені, по батькові, а також відомості про відповідні документи, які посвідчують особу.
Чи потрібно вказувати тисячу гривень за Програмою «єПідтримка» як дохід?
Ні, адже ці кошти не є доходом для цілей декларування. Оскільки кошти, отримані в рамках Програми, будуть надаватись виключно в безготівковій формі, зараховуватимуться на спеціальний рахунок, не підлягатимуть оподаткуванню, то такі кошти не є доходом. Отже, їх не потрібно буде зазначати у декларації. Чи потрібно декларувати спеціальний рахунок? Так, рахунок необхідно зазначити у розділі 12.1. «Банківські та інші фінансові установи, у яких відкрито рахунки суб'єкта декларування або членів його сім'ї».
Повідомляємо, що на сайті НАЗК у темі «Кампанія декладування-2022» за посиланням https://nazk.gov.ua/uk/topic/kampaniya-deklaruvannya-2022/ доступна оновлена редакція роз’яснень, що охоплює понад 200 найпоширеніших питань, яка допоможе Вам у правильному заповненні й поданні декларації. Також на сайті НАЗК за посиланням https://nazk.gov.ua/uk/novyny/teper-roz-yasnennya-pro-deklaruvannya-dostupni-shhe-j-u-zruchnomu-formati-posibnyka/ роз’яснення про декларування доступні ще й у зручному форматі посібника.
Якщо Ви не знайшли необхідне роз’яснення, зверніться до Контакт-центру НАЗК за телефоном: +38 (044) 200 06 94, або направте лист на електронну скриньку info@nazk.gov.ua чи support@nazk.gov.ua (тільки для технічних питань), або пошукайте інформацію в онлайн Базі знань НАЗК: https://wiki.nazk.gov.ua/category/deklaruvannya/ чи в Telegram-каналі НАЗК: https://t.me/NAZK_gov_ua.
Також за допомогою та роз’ясненнями Ви можете звертатися до працівників виконавчого апарату Звенигородської районної ради за адресою: місто Звенигородка, проспект Шевченка, 68 (перший поверх адмінприміщення), кабінети №1,5,7, телефон (04740)2-24-76, електронна скринька zvenrada@ukr.net.
Варто пам’ятати, що за умисне неподання суб’єктом декларування декларації передбачена кримінальна відповідальність у вигляді штрафу від 2500 до 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадських робіт на строк від 150 до 240 годин, або обмеженням волі на строк до двох років, або позбавленням волі строком на один рік, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років (ст. 366-3 КК України). За несвоєчасне подання без поважних причин декларації передбачена адміністративна відповідальність у вигляді накладення штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ч. 1 ст. 172-6 КУпАП).
Відомості про осіб, яких притягнуто до відповідальності за вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення.
Ураховуючи вищезазначене, з метою недопущення порушень законодавства просимо вчасно подати електронну декларацію (до 01.04.2022 року)