Звенигородська районна рада
Звенигородський район, Черкаська область

Історія Звенигородщини

                                                                                                                                                                          

  

    Герб Звенигородського району — офіційний символ Звенигородського району Черкаської області . Був затверджений 28 жовтня 2003 року сесією Звенигородської районної ради.На лазуровому полі срібна фортеця з трьома вежами, над якою висить золотий дзвін. Щит покладений на золотий сніп збіжжя. Щитотримачі: справа воїн з мечем в обладунках часів Київської Русі, зліва - козак, озброений шаблею та мушкетом. Нижня частина герба огорнута стрічкою з написом "Звенигородський район".

 

 

 

 

 

        Пра́пор Звенигородського району затверджений 28 жовтня 2003 року сесієюЗвенигородської районої ради Черкаської області Прямокутне синє полотнище з співвідношенням сторін 2:3 має на одній стороні зображення герба району, на другій — Матір Божу, яка благословляє край образом Тараса Шевченка, який вписано у восьмигранний червоний щит, оповитий з боків золотим дубовим листям. Півколами зверху та знизу написи «Шевченків край» і «Звенигородщина».

 

 

Гімн Звенигородщини 

          Гімн Звенигородського району затверджений  депутати районної ради на черговій сесії  ІV пленарного засідання Звенигородської районої ради VІІ скликання яка відбулась  29 січня  2016 року.  Виконав хоровий колектив Шевченківського сільського будинку  культури – малої батьківщини Кобзаря під фонограмний музичний супровід, який виконав та записав ансамбль Звенигородської школи мистецтв.

 

СЛАВЕНЬ ЗВЕНИГОРОДЩИНИ

 

Земле Тарасова, сонячно-красна,

Велич і слава із квіту Русі,

Поклик свободи і воля незгасна, -

Вільне козацтво тут стало на січ.

 

Приспів:

Звенигородщино, дзвінкі твої літа,

Шевченкова вишнева біла вись.

Звенигородщино, - навіки нам свята, -

Усі шляхи в Керелівку зійшлись.

 

Кличе Звенигора дзвоном соборним

Рід український в гостинний наш дім,

Гомін століть із валів оборонних

Мужністю повнить серця молоді.

 

Приспів:

Звенигородщино, дзвінкі твої літа,

Шевченкова вишнева біла вись.

Звенигородщино, - навіки нам свята, -

Усі шляхи в Керелівку зійшлись.

 

Кошиця пісня гуртує нас, браття,

Кримського слово єднає віки,

І Чорноволове світле завзяття,-

Стелить в майбутнє ясні рушники.

 

Приспів

Звенигородщино, дзвінкі твої літа,

Шевченкова вишнева біла вись.

Звенигородщино, - навіки нам свята, -

Усі шляхи в Керелівку зійшлись.

                              Михайло Солончук

                  Історія Звенигородщини 

  Історія Звенигородщини сягає сивої давнини. Археологічні знахідки на території району свідчать про поселення людей тут ще за часів кам'яного віку. В результаті розкопок 1996 року Великого Рижанівського Кургану було знайдено унікальне за останні 160 років поховання скіфської доби, вік якого майже дві з половиною тисячі років. На території району є також сліди трипільської (села Вільховець, Багачівка, Козацьке, Стара Буда, Стецівка, Чичиркозівка) і черняхівської (села Ризине, Водяники, Моринці) археологічних культур.

         У минулому Звенигородка була значним укріпленим містом із обнесеним частоколом замком. Під час спустошливої навали монголо-татар місто було зруйноване. Перша літописна згадка про місто Звенигород датується 1394 роком. У середині XVI століття Звенигородщина підпала під владу Речі Посполитої. На її землях прокотилося повстання відоме під назвою Коліївщина.

        1793 року Звенигородщина в складі Правобережжя відійшла до складу Російської імперії.

          На Звенигородщині, в селі Гусакове, 23 квітня 1917 року був започаткований Всеукраїнський рух — Вільне козацтво, одним з отаманів якого був Юрко Тютюнник. В історії України відоме і Звенигородсько-Таращанське повстання.

          28 січня 1944 року в ході Корсунь-Шевченківської битви у Звенигородці відбулося з'єднання військ 1-го і 2-го Українських фронтів, — взято в оточення німецько-фашистські війська.

Картинки по запросу вільне козацтво100-річчю Вільного козацтва присвячується

Козацтва вільного коші і сотні Шевченків край до боротьби зібрав