16 липня – День проголошення Декларації про державний суверенітет України
Суверенітет держави – політико-юридична властивість державної влади, яка означає її верховенство й повноту всередині країни, незалежність і рівноправність у зовнішньополітичній сфері.
Правовою основою державного суверенітету є конституції країн, декларації, загальновизнані принципи міжнародного права, які фіксують суверенну рівність держав, їхню територіальну цілісність, невтручання у внутрішні та зовнішні справи, право націй на самовизначення.
16 липня 1990 року Верховна Рада УРСР конституційною більшістю народних депутатів – 355 голосів “за”, чотирьох “проти” та одному, який утримався, ухвалила Декларацію про державний суверенітет України. Документ проголосив суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту й неподільність влади республіки в межах її території, незалежність і рівноправність у зовнішніх відносинах.
Базові положення цього документа згодом стали основою законодавчих актів державного значення – Конституції та законів України.
Прийняття Декларації про державний суверенітет України підтвердило неминучість розпаду комуністичної тоталітарної імперії.
Ухвалення цього документа стало ключовим кроком для відновлення історичної справедливості, відродження української державності як втілення ідеї соборності українського народу та його земель.
Це стало початком, своєрідною точкою відліку відновлення державної незалежності України загалом. Документ створив правові передумови для ухвалення 24 серпня 1991 року Акта проголошення незалежності України.