Підготовка до вступної кампанії-2022 в умовах воєнного стану
1 квітня 2022 року відбувся брифінг щодо цьогорічної вступної кампанії за участі Міністра освіти і науки України Сергія Шкарлета, народних депутатів України. Спікери поінформували громадськість про те, як саме відбуватиметься вступ до закладів вищої та фахової передвищої освіти. Війна змінила наше життя. Воєнні дії на території держави зумовили певні обмеження, на які не можна не зважати під час організації вступної кампанії.
Що планується?
Зовнішнє незалежне оцінювання проводитиметься офлайн – так само, як у минулі роки, але його трансформовано у
національний мультипредметний тест (НМТ) ? для вступу для здобуття вищої освіти на основі повної загальної середньої освіти на всі спеціальності (бюджетні місця), на кон’юнктурні (гуманітарні науки) та медичні спеціальності (зокрема, контракт);
магістерський комплексний тест (МКТ) ? для вступу до магістратури на спеціальності «Право» та «Міжнародне право»;
магістерський тест навчальної компетентності (МТНК) ? для вступу до магістратури на окремі спеціальності.
Національний мультипредметний тест (НМТ) складатиметься з 3 предметів: українська мова, математика, історія України, міститиме 60 завдань, для виконання яких буде надано 80 хвилин. За виконання кожної складової тесту учасник після завершення тестування отримає окремий результат. Предмети буде оцінено традиційно, тобто за шкалою 100 - 200 балів.
Завдання НМТ відповідатимуть змісту програм ЗНО з навчальних предметів і будуть аналогічними до використовуваних у ЗНО. Український центр оцінювання якості освіти підготує демонстраційний варіант НМТ, щоб учасники змогли ознайомитися з форматом тестування заздалегідь, орієнтовно у червні. Завдань з відкритою формою відповіді, наприклад, написання власного висловлення в НМТ не передбачено. Заплановано, що НМТ можна буде пройти і в країнах Східної Європи. Замість результатів НМТ можна буде використовувати результати ЗНО 2019, 2020 та 2021 років.
Випускники повинні прийти до визначеного в районі місця проживання (або тимчасового перебування) центру тестування і скласти іспит. Ураховуючи воєнний стан в країні і високу ймовірність повітряних тривог у різних регіонах, тестування не буде проводитися в один день і в один час. Майбутні вступники матимуть на проходження тесту мінімум 10 днів (без урахування можливої додаткової сесії). Отже, буде 10 можливостей скласти тест. Якщо випускник чи випускниця не може фізично прийти і скласти мультипредметний тест сьогодні, це можна зробити в інший день. Щоразу варіанти завдань будуть різними, аби забезпечити прозорість результатів.
Усі тестування відбуватимуться в комп’ютерному форматі, у спеціально обладнаних комп'ютерних класах (частіше в школах), орієнтовно в липні, завдяки чому буде створено максимально безпечні умови для учасників вступної кампанії. Якщо під час тестування розпочнеться повітряна тривога, то проведення мультипредметного іспиту призупинять, а його учасники повинні перейти в безпечне місце. Після оголошення про відбій повітряної тривоги всі учасники можуть долучитися до продовження.
Одним із критеріїв вступу буде також мотиваційний лист, запроваджений ще у 2020 році. Він матиме різну вагу для вступників на бюджет і контракт. Для вступу на бюджет його буде застосовано лише для рейтингування вступників з однаковим конкурсним балом, а для вступу на контракт він може бути основою для рейтингування вступників. Середній бал свідоцтва про здобуття повної загальної середньої освіти, золота чи срібна медалі, призові місця в олімпіадах не впливатимуть на вступ. Натомість сільський коефіцієнт ураховуватиметься.
Кількість контрактних місць майже необмежена. Кількість бюджетних місць буде зміненою. На творчі спеціальності потрібен творчий конкурс (без мультитесту).
Порогові бали при вступі на різні спеціальності:
для вступу на основі загальної середньої освіти (державне замовлення) – не менше за 125;
для медичних спеціальностей, зокрема стоматологія, педіатрія – 150 (за винятком вступників за конкурсним балом більше 175 балів);
для здобуття освітнього рівня магістра за спеціальністю фармація, промислова фармація – 130 балів;
для спеціальностей галузей право, публічне управління, адміністрування, міжнародні відносини– 140 балів.
Абітурієнти, які планують вступати до університетів у 2022 році, повинні обов'язково зареєструватися, аби мати змогу скласти мультипредметний тест. Зокрема, необхідно створити реєстраційну картку та віддати її керівнику закладу освіти або надіслали до відповідного регіонального центру оцінювання якості освіти. Реєстрація триває до 19 квітня. Створити реєстраційну картку можна за посиланням https://zno.testportal.com.ua/registration
ВІРМО В ПЕРЕМОГУ! РАЗОМ МИ СИЛЬНІ!